Cupids Health

BEL SOĞUKLUĞU NEDİR?BEL SOĞUKLUĞU (GONORE)

Bel soğukluğu, uzun zamandan beri bilinen ve toplum sağlığını tehdit eden bir hastalıktır. Hastalığa neden olan etken Neisseria gonorrhoeae (gonokok), 1879 yılında Alman doktor Albert Neisser tarafından keşfedilmiştir. Bel soğukluğunun etkeninin belirlenmesi, hastalığın tanı ve tedavisinde önemli adımlar atılmasını sağlamıştır.

BEL SOĞUKLUĞU NEDİR?
Bel soğukluğu ya da diğer adıyla gonore, hem kadınları hem de erkekleri etkileyen bakteriyel enfeksiyon hastalığıdır. Cinsel yolla bulaşan hastalıklar arasında yer alan bel soğukluğu ; özellikle rektum, boğaz, konjunktiva ve üretrayı etkiler. Kadınlarda bunlara ek olarak rahim ağzı (serviks) , skene bezleri, vulva, tüplerin tutulumu da görülebilir.

BEL SOĞUKLUĞU NEDEN OLUR?
Bel soğukluğu hastalığının nedeni, Neisseria gonorrhoeae olarak adlandırılan bir bakteri türüdür. Bu bakteri ile enfekte olmuş bir kişi, sağlıklı partnerine cinsel ilişki sırasında bakteriyi bulaştırabilir. Bakterinin ve hastalığın yayılımı bu şekilde gerçekleşir. Ayrıca Neisseria gonorrhoeae ile enfekte hamile kadınların bebekleri de doğum esnasında enfekte olabilir. Bu bebeklerde gonore, özellikle göz ile ilgili problemlere neden olabilir.
Bel soğukluğu hastalığına yakalanma açısından 25 yaşından küçük cinsel olarak aktif kadınlar ve partnerleri risk altındadır. Hastalık kapma riskini arttıran diğer durumlar:

● Yeni bir partner ile cinsel temasın olması
● Başka partneri olan kişilerle cinsel ilişkide bulunma
● Birden fazla kişi ile cinsel ilişkide bulunma
● Daha önce bel soğukluğu veya başka bir cinsel yolla bulaşan hastalık geçirme
olarak sıralanabilir.

BEL SOĞUKLUĞU BELİRTİLERİ NELERDİR?
Bel soğukluğu semptomları, bakteri vücuda alındıktan yaklaşık 2-14 arasında ortaya çıkar. Ancak bakteri ile enfekte olan kişilerin pek çoğunda hiçbir belirti gözlenmez. Belirti göstermeyen ancak bakteri ile enfekte kişiler için ‘asemptomatik taşıyıcı’ olarak tanımlanabilir. Semptom göstermemelerine rağmen, hastalığı partnerlerine bulaştırabilirler.

BEL SOĞUKLUĞU TEDAVİSİ NASILDIR?
Bel soğukluğu, bakteriyel enfeksiyon sonucu gelişen bir hastalık olduğundan antibiyotikler ile başarılı bir şekilde tedavi edilebilir. Ancak yanlış ve gereksiz antibiyotik kullanımı nedeniyle, antibiyotik ilaçlara dirençli bakterilerin ortaya çıkışı tedaviyi zorlaştırmıştır.

⏰Hızlı randevu alın⤵︎
https://esaglik.anadolusaglik.org/

🔔Abone Olun! http://goo.gl/hVkD34

🔘 https://www.facebook.com/AnadoluSaglikMerkezi
🔘 https://twitter.com/anadolusaglik
🔘 https://www.instagram.com/anadolusaglik

#AnadoluSağlıkMerkezi #SağlığınMerkezi

source

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

close

Be The First In The Know - Health Alerts

Get new posts by email:
RSS52.1k
Follow by Email77.5k
Twitter